Categories
Blog

Kedi ve köpeklerin yaşamını sağlıklı bir biçimde sürdürebilmesi için beslenme alışkanları oldukça önemlidir. Bu süreçte kuru mama mı yoksa yaş mama mı kullanılmalı ya da her ikisi de mi verilmeli gibi sorular akla gelmektedir. Karma bir beslenme türü uygulandığında kuru ve yaş mama arasındaki dengenin gözetilmesi ön plana çıkmaktadır. Peki bu denge nasıl olmalıdır?

Kedilerde kuru ve yaş mama dengesi

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için yaşam evrelerine uygun bir biçimde hazırlanan kedi maması çeşitleriyle beslenmesi gerekmektedir. Beslenme düzeni belirlenirken kuru mamaların mı yoksa yaş mamaların mı daha faydalı olduğu sorusu sıklıkla gündeme gelir. Kuru mamalar kolay saklanabilir, formülleri kedilerin ihtiyaçlarını karşılar, içerikleri dengelidir, dişlerde tartar oluşumunu engeller ve ekonomiktir. Yaş mamalar ise yüksek nem ve yüksek protein içerir. Minik dostlarımız için oldukça lezzetlidir. Kediler etçil hayvanlardır. Bu sebeple lezzet çeşitliliğine ihtiyaç duyarlar. Kuru mamalar onların ihtiyaçlarını karşılasa bile bazen aynı tattan sıkıldıkları için iştahları azalabilir. Bu sırada yaş mamalar lezzet çeşitliliği sunmaktadır.

Ayrıca kuru mamalara kıyasla yüksek oranda nem bulundurduğu için su içmeyi sevmeyen kedilerin sıvı ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Bu sayede üriner sistem hastalıklarının oluşma riski azalır. Yaş kedi maması tercihi yalnızca lezzet değişikliği arayışıyla yapılmaz. Bazen kedi konservesi tüketimi tercihten çok zorunluluk haline gelir. Yavruluk, yaşlılık durumunda ya da kedinin ağız ve diş sağlığının bozulduğu dönemde kuru mamayı tüketmek onlar için oldukça güç hale gelir. Bu süreçte vücut direncini arttırmak için yaş mamalar kullanılabilir. Öte yandan hasta olan veya operasyon geçirmiş olan minik dostlarımız için iyileşme süresince yaş mamalar tercih edilebilir. Kedilerin beslenme planı oluşturulurken veteriner hekimden yardım alınmasında fayda vardır. Çünkü kedilerin genel sağlık durumları ve ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Bu yüzden beslenme planı yapılırken kedilerin genel sağlık durumu, yaşı ve tercihleri göz önünde bulundurularak uzman görüşü yardımıyla hareket edilmelidir. Tüm bu detayların yanı sıra genel olarak kedilerin beslenmesiyle ilgili bazı bilgiler bulunmaktadır.

Günümüzde evcil hayvanların beslenmesiyle ilgili farkındalık bir hayli yükselmiştir. Bu hususta yapılan araştırmaların sayısı artmıştır. Dolayısıyla kedilerin nasıl beslenmesi gerektiğine dair uzman görüşleri de çeşitlenmiştir. Bazı uzmanlar kedilerin yeteri kadar su içtiğinden emin olunduğunda sadece kuru mamayla beslenmelerini yeterli görür. Bazıları ise optimal sonuca ulaşmak için kuru mamaların ve yaş mamaların bir arada dengeli bir şekilde kullanılmasını tavsiye etmektedir. Kedinizin beslenmesinde kuru ve yaş mama dengesini oluşturabilmek için haftada iki üç gün yaş mama çeşitlerini kullanabilirsiniz. Kedinizin özel bir sağlık durumunun olması halinde bu miktarı azaltabilir veya arttırabilirsiniz. Beslenme için en uygun planı oluşturmak adına veteriner hekiminizden destek alabilirsiniz.

Köpeklerde kuru ve yaş mama dengesi

Tıpkı kediler gibi köpekler de sağlıklı bir yaşam sürmek için dengeli beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Köpek maması çeşitleri köpeklerin değişen ihtiyaçları doğrultusunda yavruluk, yetişkinlik ya da yaşlılık dönemlerine göre geliştirilmiştir. Geliştirilen mamalar sadık dostlarımız açısından bütün gereksinimlere hizmet eder niteliktedir. Kuru ve yaş mamaların çeşitleri bir hayli fazla olması köpek beslenmesiyle ilgili soru işaretlerini de arttırmıştır.

Kuru köpek mamaları kolay saklanabilme, ekonomik olma ve tüm mineral ve vitaminleri içerisinde barındırma gibi özelliklere sahip olduğundan sıklıkla tercih edilir. Köpekler sadece kuru mamayla beslenebilir. Burada önemli olan nokta kaliteli mamaların tercih edilmesidir. Köpekler kedilere kıyasla daha fazla su içtikleri için kuru mamaların yanında da su bulundurulur. Fakat her zaman aynı lezzeti almak iştahsızlığa sebep olabilir. Köpeklerin genlerinde avcılık olduğu için farklı lezzetler tatmaları, lezzet çeşitliliğinin sağlanması oldukça önemlidir. Yaş mamalar yoğun bir biçimde nem barındırır ve içerisindeki aromalar minik dostlarımız açısından iştah açıcı niteliktedir. Genelde ödül maması olarak adlandırılan köpek konserveleri kuru mamalarla beraber düzenli bir şekilde de sunulabilir.

Kuru mamalarla yaş mamaların eş zamanlı olarak tüketilmesi günlük kalori miktarını arttırdığı için bu konuda dikkatli olunması gerekir. Aktivite düzeyi düşük olan köpeklerde fazla kalori alımı obeziteye sebep olabilir. Köpeklerde kuru ve yaş mama her öğünde karıştırılarak verilebilir fakat her köpeğin sağlık durumu ve gereksinimleri değişebileceğinden bu konuda veteriner hekim görüşü almak önemlidir. Köpeklerde yavruluk ve yaşlılık dönemlerinde ağız ve diş sorunları görülebilir. Bu dönemlerde yaş mamalar tek başına da verilebilir. Beslenmenin ideal bir biçimde planlanması için veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Bu sayede kuru ve yaş mama dengesi en doğru şekilde yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir